בייבי יוגה – מה זה יוגה תינוקות ולמה זה חשוב?

שנת החיים הראשונה של התינוק היא תקופה שבה כל משאביו מופנים להתפתחות, גדילה ולמידה. הרבה תינוקות כבר יתחילו לעשות צעדים ראשונים עד תום תקופה זו ומרביתם כבר ידעו ללכת בין גיל שנה ל- 18 חודשים.
עקרון ההתפתחות והלמידה נכון כמובן לכל שנות הילדות והנערות ולמעשה, תהליכי ההתפתחות שלנו הם מסע מתמשך מרגע הלידה ועד המוות, אך השנה הראשונה לחיים היא ייחודית בשלושה היבטים חשובים:

 • הלמידה כל כך ראשונית בשלב זה שהיא טומנת בתוכה אינסוף אפשרויות.
 • ההתפתחות הגופנית, התנועתית, הקוגניטיבית והרגשית, על כל השינויים הכרוכים בה, היא מאד אינטנסיבית, עוצמתית, מהירה, רבת תפניות והשנה הראשונה מאופיינת בקפיצות גדולות ומשמעותיות.
 • היכולות והמיומנויות שהתינוק רוכש במהלך שנה זו מניחות את היסודות שעליהם יבנה בהמשך את ישותו הבוגרת והבשלה, את יכולותיו הפיסיות ואת אופני ההתמודדות שלו עם אתגרי החיים.

את כל אלה התינוק עושה באופן טבעי בכוחות עצמו, כשהוא מונע על ידי אינסטינקטים, סקרנות אינסופית ותמיכה מלאה מהוריו ומסביבתו הקרובה.
לכן, כשחושבים על זה, הרעיון של תרגול יוגה לתינוק, או "יוגה בייבי" יכול להיראות קצת מוזר, אם לא מבינים את מהותו ומטרתו. הרי תרגול יוגה נתפס על ידי רבים מאתנו כסוג של תרגול פיסי מורכב, שברור שתינוק אינו יכול (ולא צריך) לבצע אותו.

אם כך, מהי הבייבי יוגה, בשביל מה בכלל צריך אותה, ומה עושים בתרגול יוגה עם תינוקות?

מהי יוגה ומהי יוגה לתינוקות?

מקור המילה 'יוגה' הוא במילה yuj בסנסקריט, שפירושה הוא לחבר, לרתום ובהשאלה, גם – לאחד, למזג.

'יוגה' היא חיבור בין הגוף והנפש והתאחדות עם התודעה האלוהית. מטרתו של החיבור הזה הוא שחרור מהסבל (במובן הרחב ביותר שלו) והגעה לשקט פנימי, שלווה ושמחת חיים, הנקראים 'סמאדהי' (SAMADHI) בסנסקריט.

כל שיטות תרגול היוגה, שונות זו מזו ככל שיהיו, חותרות לאותה מטרה – ההגעה לסמאדהי, וזוהי גם מטרתו של התרגול הפיסי המושתת על אסאנות (תנוחות) שונות ועל המעברים ביניהן.

למעשה כולנו רוצים לחזור למצב ההוייה השלם שהיה לנו כאשר היינו תינוקות.

אם כך, כאשר מדברים על היוגה לתינוקות, מתייחסים לחיזוק החיבור הראשוני של התינוק עם גופו (הממד הפיסי שלו), להיכרות עם יכולותיו הפיסיות ולחיזוק השליטה שלו בגוף וגם, להעמקת החיבור בין התינוק להורה שמתרגל עמו.

יתרונותיה של היוגה לתינוקות

 • הקדשת זמן איכות לפעילות הורה ותינוק בדרך של מגע ותנועה, שמוכרת לתינוק עוד משלב היותו עובר ברחם ולכן מרגיעה אותו ומעודדת אותו.
 • הזדמנות ליצירת קשר קרוב ואינטימי בין ההורה לתינוק באמצעות שימוש במבט, קשר עין, קול ומגע והעמקת ההיכרות של ההורה עם תגובות התינוק וצרכיו, עם יכולותיו הפיסיות ועם עכבות או חוסר איזון תנועתי או התפתחותי, במידה שיש כאלה.
 • היכרות של התינוק עם טווח היכולות שלו ועם מגבלותיו, המסייעת לו לפתח ביטחון ומעודדת אותו במהלך חתירתו המתמדת לעצמאות.
 • חיזוק גוף התינוק, בניית טונוס וחוזק שרירים, הגברת השליטה באיברי הגוף, פיתוח קואורדינציה, שיווי משקל ותנועתיות.
 • הקלה על בעיות עיכול, גזים וכאבי בטן.

מה עושים בשיעור תרגול לתינוקות?

 • מבצעים סדרות של תרגילים המותאמות לשלב ההתפתחותי של התינוק, כמו למשל, הטיית הראש ימינה ושמאלה, התהפכות מהגב אל הבטן ולהיפך, התיישבות ושיווי משקל בישיבה, חיזוק קשר עין-יד, התמצאות והתקדמות במרחב ועוד.
 • לומדים סוגי תנועות של עיסוי תינוקות ואופני נשיאה המסייעים להפיג כאבי בטן ולשחרר גזים.
 • מבצעים תרגול יוגה הממוקד באם ובהחזרת האיזון לגוף לאחר הלידה, בשיפור היציבה, בחיזוק רצפת האגן, בנשימה, בהרפיה והטענות באנרגיה ובחיוניות.
 • חווים יחד מרחב של פעילות פיזית מותאמת לאם ולילד שמחזקת ותומכת בגוף ובהרגשה הטובה של כל אחד מהם בנפרד  וגם של שניהם ביחד.
 • נפגשים עם עוד אימהות והורים, חולקים, משתפים ולומדים זה מזה.

שמי שני הסתן והתוודעתי אל היוגה לראשונה בגיל 15. מאז אני מתרגלת יוגה כבר למעלה משני עשורים, מורה לקאלה יוגה ולפאוור יוגה, ומכשירה מורים ליוגה לאחר שהשלמתי 2,300 שעות הכשרה באשראם הבין לאומי ליוגה ולמדתי הנחיית קבוצות.

לאורך השנים למדתי והתמחיתי בתרגול ובלימוד מגוון רחב של שיטות וסגנונות תרגול ובהתאמת הלימוד לקבוצות גיל שונות ולצרכים השונים והמגוונים של תלמידיי.

אני מתרגלת יוגה עם ילדיי מאז שהיו בני שנה ונוכחת בכל פעם מחדש עד כמה יש לתרגול תרומה משמעותית עבורם בהתמודדות עם קשיים ואתגרים ובשיפור הרווחה הפיסית והנפשית שלהם.

אם ילדת לאחרונה ואת מחפשת אחר דרך נעימה ומהנה להעשיר ולחזק את הקשר עם תינוקך, לתמוך בהתפתחותו, להשיב לגופך את האיזון ולחזק שרירים שנחלשו לאורך ההיריון ואם אתה אבא טרי לתינוק וחשוב לך להעמיק את הקשר עמו, אני ממליצה לכם לתרגל בייבי יוגה בסביבה מקצועית, חמה ותומכת.

 

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם