האם יוגה מעצבת את הגוף

בחיפוש אחרי פעילות גופנית בריאה רבים שואלים מה יוגה עושה לגוף ? האם יוגה מחטב ? האם יוגה מרזה ?

מחקרים רבים מראים שאכן יוגה מרזה ומחטבת. תרגול היוגה מעודד את חילוף החומרים, את שריפת הקלוריות ומפתח מודעות ושליטה עצמית שהן מהוות מפתח לשמירה על משקל תקין ואורח חיים בריא.

קיים בלבול רב לגבי האופן בו יוגה מועילה להרזייה, לחיטוב ואיך מטרות אלה מתחברות עם רוגע ו- Well Being. מאמר זה מסביר ומפרט את הקשר הקיים בין יוגה לחיטוב הגוף.

יוגה- חיטוב לירידה במשקל

ידוע שבחיפוש אחר אימון שיש בו שריפת קלוריות משמעותית יש צורך באימון אינטנסיבי ודינמי. תרגולי יוגה כדוגמת קאלה וויניאסה הכוללים מעבר מהיר בין תנוחה לתנוחה כוללים שריפת קלוריות יעילה. הדופק עולה והנשימה הופכת מהירה יותר, התנועה משלבת כוח, גמישות ושיווי משקל יחד עם קצב מהיר יחסית של מעברים בין תנוחות. אמנם שריפת הקלוריות אינה רבה כמו באימון ריצה אבל בהחלט יש אימוני יוגה מאתגרים בדיוק כמו אימון פונקציונלי.

תרגול יוגה עוזר לרדת במשקל בגלל הסיוע לגוף בתהליכי חילוף החומרים. תנוחות היוגה מניעות את מערכת העיכול, מעסות אותה ועוזרות לה לספוג את החומרים היעילים ולשחרר מהר יותר את מה שלא נחוץ. מורה מוסמכת יודעת להשתמש בפיתולים, בתנועה לטרלית (צידית), בכפיפות לפנים ולכוון את האימון באופן ישיר לאיברים עמוקים כגון הכבד, הקיבה, הטחול והכליות. התנועה הדינמית יחד עם שהייה בתנוחות היוגה מסייע לאיברים אלו שאחראים על ניקוי הגוף מרעלנים ופינוי הפסולת כמו גם לייעל את ספיגת החומרים המזינים.

בנוסף, תרגול היוגה עוזר לחוש במנגנוני הרעב והשובע הטבעיים שלנו. אימון יוגה מקצועי כולל תוך כדי התנוחות תרגול של קשיבות, מיינדפולנס וטכניקות נוספות. בקאלה יוגה לומדים להתמקד בנשימה ולזהות מחשבות ורגשות ולהגביר את החיבור שלנו לגופנו ולצרכיו האמיתיים ולהפחית אכילה רגשית. במחקר משנת 2017  נמצא כי השימוש במיינדפולנס סייע לבעלי משקל עודף להתמיד בפעילות גופנית ולהפחית בהתקפי אכילה.  

בזמן אימון היוגה אנו חווים כיצד הגוף שלנו מקבל הזנה והתמלאות פיזית ונפשית בדרכים שונות מאוכל. הנשימה היוגית מייצרת רוגע כי היא מפעילה את המערכת הפרא – סימפטתית שלנו, החלק במוח שאחראי על רוגע ונינוחות. במהלך אימון ביוגה אנו חווים שנשימה מיטיבה, תנועה והרפייה עמוקה יחד עם קבלה עצמית מזינות וממלאות אותנו. כך שבהדרגה המודעות והשליטה העצמית מתגברות ויורד הצורך באכילה מיותרת.

בנוסף  יוגה תומכת במעבר לתזונה נכונה ומאוזנת. אכילה של הרבה מזון טרי ומגוון המתבסס על רכיבים מהצומח כמו פירות, ירקות, אגוזים, זרעים, דגנים מלאים. אין אידיאל יופי שדוף אלא אורח חיים טעים, משביע ובריא.

יוגה לחיטוב

בתרגולי יוגה דינמיים יש הרבה עבודה על כוח. אין שימוש במשקולות אלא יש החזקה של משקל הגוף כך שהשרירים מתחזקים ומתחטבים. השימוש במשקל הגוף מפעיל ומהדק את השכבות העמוקות של השרירים ויוצר מראה אתלטי וחטוב. אמנם אין בנייה של נפח שריר כפי שקורה באימונים עם משקולות אבל עבור אלו המחפשים שרירים מהודקים, חטובים וחזקים, אימון יוגה אינטנסיבי בהחלט מהווה מענה מתאים.

תרגול היוגה שם דגש רב על חיזוק שרירי הבטן והגב. במקור הם נועדו כדי למנוע כאבי גב ולהיות מסוגלים להחזיק בישיבה המדיטטבית וגם שנוכל לשאת את הגוף בעמידות ראש. כך שהטכניקות היוגיות לחיזוק הגב והבטן הן עתיקות ויעילות ואלו שמתרגלים אותן מרוויחים בטן חזקה וגב בריא. 

חלקכם בוודאי חווה שבאימונים אחרים כשמחזקים את הבטן כואב אחר כך בגב. חשוב להדגיש כי העבודה על שרירי הבטן ביוגה אינה מכווצת אותם אלא עובדים בסנכרון עם עמוד השדרה ונמנעים מכאב.

החיטוב ביוגה לא קורה רק בשכבה השטחית של הבטן אלא נכנס לשכבות העמוקות כך שנוצר חיזוק מדויק ועמוק בלי הצורך ל'הכניס את הבטן'. 

כושר גופני ויוגה

יוגה תומכת בפעילות ספורט אחרות ומסייעת לשימור הכושר הגופני יחד עם מניעת פציעות. 

במהלך תרגול יוגה לומדים לשלוט בנשימה ובזכות זאת להגיע לתוצאות טובות בפיתוח כוח כפי שיש בהרמת משקולות או באימון פונקציונלי כמו גם שימוש נכון בנשימה במצבי מאמץ הדורשים סיבולת כמו: ריצה, רכיבה על אופניים ועוד. 

המתיחות ביוגה שמתבססות על חכמה עתיקה שמפעילה מפרקים ושרירים יחד עוזרות לגוף לשמור על טווחי תנועה ואף להגדיל אותם כך שבספורט הישגי או מאומץ היוגה עוזרת למנוע פציעות. כאשר מתאמנים לחצי מרתון או מרתון שלם ואף מרוצי אולטרא מרתון (מעל 42.2 ק"מ) מומלץ לשלב אימוני יוגה לחיזוק וגמישות של הגוף ושמירה על עמוד השדרה.

יוגה לשיפור הקשר בין הגוף והנפש

בבסיסה היוגה נועדה לחבר אותנו לעצמנו ולהתאחד עם כל מרכיבי חיינו, לחוות יותר שלווה ונחת. השימוש במיינדפולנס, קשיבות, לאורך אימון היוגה עוזר למערכת הפרא סימפטתית שאחראית על הרוגע שלנו להיכנס לפעולה. במצב של רוגע אנחנו קשובים יותר לעצמנו ופנויים להקשיב לאחרים ומקבלים החלטות שקולות יותר לגבי הגוף שלנו.

יוגה עוסקת בלהרגיש טוב עם עצמנו ועם גופנו. הבנייה של הכושר והירידה במשקל נעשות בהדרגה ובצורה ידידותית ונעימה. קאלה ויניאסה היא שיטה דינאמית אבל מדויקת המתאימה למתחילים ומתקדמים ומעניקה את כל היתרונות הפיזיים לגוף בריא וחזק ומנטלית לתודעה שלווה ושמחה.  

בכל שאלה מוזמנים לפנות לשני הסתן, מורה מוסמכת  ומכשירה מורים ליוגה מטעם Yoga Alliance Professionals חיה יוגה למעלה משני עשורים. טלפון: 055-8895702 מייל: shanihasten@gmail.com

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם