יוגה לילדים- רוגע רגשי, שיפור התנהגות, ואימון כייפי לילדים

כיום אפילו ילדים צעירים חווים מתח ולחץ וזקוקים לכלים להתמודד עם הנדרש מהם.  יוגה לילדים היא התאמת תרגול היוגה ליכולות ולצרכים של גילאים צעירים. המטרות והרווחים מהאימון ביוגה נותרים זהים לאלו של מבוגרים, מהגברת הרוגע והמיקוד ועד שיפור גמישות ויציבה. הטכניקות  גם זהות אך מותאמת במילים, בקצב ובגישה המשחקית ליכולת הרגשית והקוגניטיבית של ילדים. למשל, אין כמעט שימוש בסנסקריט אלא אומרים את שמות התנוחות בצורה שמובנת לילדים וכך התרגול הופך ליותר מזמין וחוויתי. 

ניתן להתחיל לתרגל יוגה לילדים בכל גיל. אפילו עם ילדים רכים בני שנה וחצי, גילאי הגן, גילאי בית הספר היסודי ואף להתאים את היוגה לגילאי חטיבה ותיכון. הגישה המשחקית והקלילה מאפשרת להם לקבל בקלות ובהנאה את הרווחים המשמעותיים שהיוגה מעניקה.

מקורות היוגה לילדים

תרגולי היוגה לילדים התחילו בשנות ה-70 של המאה עשרים בקהילות של קונדליני יוגה או בקהילות בהן נהגו לחנך ילדים בשיטת מונטסורי. שילוב היוגה לילדים נעשה כחלק מהגישה החינוכית של קשר בין גוף לנפש ורצון להעניק לילדים פעילות גופנית הכוללת רוגע, שלווה ושליטה מנטלית.

איך זה עובד?

 יוגה לילדים היא לימוד חוויתי, פיזי של תנוחות היוגה דרך סיפורים הודיים ומשחק. התרגול מאפשר לנבוח כמו כלב בתנוחת כלב מביט מטה, להיות אמיצים בתנוחת הלוחם 1, יציבים, גבוהים ועם שורשים חזקים כמו בתנוחת העץ. בנוסף יש שיטות ללמד מיינדפולנס, קשיבות וטכניקות ריכוז שמותאמות גם לילדים בגילאי הגן.

תרגילי הנשימה, פראניימה, מועברים בשפה ובשיטה מובנת ושימושית עבור ילדים גם במצבי מתח מחוץ לתרגול. למשל אין שימוש רק במילים 'שאיפה' ו'נשיפה' מפני שזה עשוי להיות מבלבל עבורם.

 מומלץ לומר: "למלא\לנפח את הבטן כמו בלון ולנשוף החוצה כמו כשמכבים נר על עוגת יומולדת". אפשר למלא את הבלון עד הסוף או רק קצת, אפשר לנשוף בנשיפה גדולה או בכמה קטנות.

תרגיל אחר המשלב מיינפולנס ונשימה הוא להניח נוצה על כף היד.  לחוש בה, במשקל שלה, להתבונן בצבעים שלה, בטקסטורה. אחר כך  ננשוף עליה חזק ואז חלש. נשים לב להבדל. המטרה הויא לעורר מודעות לנשימה בצורה ידידותית ומובנת.

 כיום יש ספרים רבים וסרטונים ביוטיוב שמאפשרים להכניס את היוגה לילדים הביתה לתוך הסלון ולתוך השגרה המשפחתית. חשוב לזכור שיוגה זה משהו שעושים! זזים ונושמים. חשוב לצרוך תוכן ממורה מוסמך ובעל ניסיון בעבודה עם ילדים. אני ממליצה על קלפי יוגה לילדים וספר הסיפורים של אסנת ישראלי. עוד ספר נפלא ששווה שיהיה בבית זה יוגה לפני השינה מאת לורי ג'ורדן . מומלץ גם לקרוא את הספר אומי והגן הקסום מאת סירקה פיסק, שמכיר לילדים את תנוחות היוגה דרך מסע בגן קסום. 

חשוב לציין שאין ביוגה מרכיב דתי אלא זו פילוסופיית חיים שנועדה להייטיב עם הגוף והנפש ולעזור לנו לצלוח את נהר החיים ולהיות מוכנים לאתגרים שיבואו. לכן יוגה לילדים מומלצת כי זו מיומנות של הכרות עם עצמנו וגופנו וטוב לרכוש אותה כבר בגיל צעיר. שיעורי יוגה נפוצו בגני ילדים ובבתי ספר ברחבי העולם. 

מה הילד מקבל מתרגול היוגה?

כאשר ילדים מתרגלים יוגה הם מקבלים שלל רווחים: תרגול הרצפים מסייע לילדים בבניית ביטחון עצמי, קואורדינציה בין חלקי הגוף השונים ובין חושים שונים. האסאנות, התנוחות מייצרות גמישות ובונות כוח.

תנוחות שיווי המשקל מיצרות מיקוד וטובות במיוחד לילדים שהישיבה הממושכת בבתי הספר או בגן חובה קשה עבורם.

האתגרים הפיזיים שיש בתרגול היוגה, למשל בתנוחות הפוכות עוזר לפתח את תחושת המסוגלות יחד עם גישה קלילה כלפי החיים והגברת השמחה.

בנוסף תנוחות היוגה והגישה הקלילה כלפי הגוף עוזרת להפחתת מתח וחרדה, ליצור מודעות וקשר חיובי לגוף. רווח משמעותי נוסף מתרגול יוגה לילדים הוא הגברת האופטימיות והאמונה ביכולת האישית, יחד עם פיתוח שליטה עצמית והפחתת התגובתיות במצבי תסכול.

תרגול יוגה באופן קבוע עשוי לסייע בהתמודדות עם הפרעות בשינה,  זאת גם מפני שההכרות עם הנשימה מעניקה רוגע ושלווה.

יוגה מתאימה גם לילדים עם צרכים מיוחדים והיא דרך מצוינת לשלב עבורם פעילות גופנית ומסייע להם ביצירת קשרים, חברויות ולחוש את גופם.

 בנוסף יוגה לילדים מתאימה לשוהים בבתי חולים עקב מחלות מסכנות חיים או כרוניות. זאת מפני שטבע האימון בשיטת קאלה יוגה מתבסס על התאמה לרמות שונות ובהחלט ניתן לתרגל אותו במצבים פיזיים מורכבים.

תרגול יוגה לילדים מועילה למבוגר, הורה או מורה

שילוב יוגה בבתי ספר ומערכות חינוך תופס תאוצה. לא רק בגלל היתרונות הרבים עבור הילדים אלא  המחקר האקדמי  מוכיח כי תרגול יוגה מסייע למורים להשאר מחוברים לתלמידים כאדם שלם ומורכב כמו גם מסייע למורה לשמור על צרכיו כאינדיבדואל בעל רגשות ומורכבות בתוך המערכת החינוכית. כך שמורה נשחק פחות בעבודתו.

כאשר מתרגלים יוגה כמשפחה או עם אחד ההורים, זהו משחק שיוצר קרבה רגשית ופיזית. המשחק משעשע, משלב דימיון בבניית התנוחות יחד עם ידע עתיק. מומלץ לשחק עם קלפי יוגה כל המשפחה  וליצור הכרות אחרת וחוויה שונה מהרגיל. זהו תרגול דיאדי, כלומר פיתוח של הקשר הורה וילד ממקום הדדי ומשותף שבונה סקרנות, אמפתיה ומחזק את הקשר. 

 אני מתרגלת יוגה בקביעות עם הבנים שלי מאז שהם בני שנה ומעבר לפן הפיזי ההשפעה הרגשית הטובה ניכרת בהם. הבן שלי יודע לעצום עיניים ולנשום כשהוא מתלבט או לעשות תנוחת עץ כשחסר לו מיקוד.

ההמלצה שלנו בקאלה היא להתחיל בלהכניס את היוגה לילדים לסלון של ביתכם בעזרת הספרים המופיעם כאן.

נשמח לייעץ ולעזור! מוזמנים לכתוב לי 055-8895702.

 

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם