מה משמעות אום יוגה ולמה הוא כל כך חשוב?

ודאי הייתם בשיעור יוגה והמורה הזמינה אתכם לחזור על ההברה אום, aum. זה יכול להיות בתחילת השיעור, בסופו או בשניהם. בפעם הראשונה זה רגע מביך ומאתגר להגות הברה אחת לזמן ממושך.

מהי משמעות הצליל ומדוע הוא חלק משיעור יוגה? במאמר זה אענה על מספר שאלות כמו גם מקור האום, מהי מדיטציית אום ואיך מומלץ לשלבו בתרגול שלכם.

אום- משמעות

מה זה אום ?

ה-אום נחשב כצליל של היקום כולו- מהות החיים. הוא נחשב כמהות של המציאות האולטימטיבית, מעבר לאשליות שמקיפות אותנו וגם כייצוג של העצמי הפנימי. החלק בנו שנמצא מעבר למחשבות ולרגשות, בסנסקריט הוא נקרא אטמן. ב-'בהבגוד גיטה', הספר העתיק שהוא אחד מהחשובים בתרגול היוגה האום נחשב כתיאור של מה שלא ניתן לתאר.

הסיבה לכך שהאום נחשב למציאות האולטימטיבית היא שהוא מכיל בתוכו את שלושת הזמנים: עבר, הווה, עתיד ואת כל מה שמרכיב את עולמנו:

בריאה

שימור

הרס

מרכיבים אלו מכונים גם טרימורטי. כלומר שלושת הכוחות הפועלים בעולם ויש להם ביטוי בהינדואיזם וביטוי בציור האום עצמו.

החלק של הבריאה מיוצג על ידי הנקודה השחורה, מפני שהכל נברא מהאין ומהריק. כמו  שהיקום שוכן בריק של החלל והתינוק נוצר בריק של הרחם וכל הצמחים צומחים מעלטת האדמה.

מבחינת הדת ההינדואיסטית זהו הייצוג של ברהמן, האל הבורא והיוצר. הוא מיוצג באום על ידי ההברה הראשונה, הצליל A.

השימור מיוצג על ידי חצי העיגול הקטן שמעליו נמצאת הנקודה השחורה. זאת מפני שכל דבר שנברא משתמר לזמן מסוים ומתפתח. כמו שעץ צומח וחי לזמן מסוים, תינוק גדל והופך לילד ואז לנער וכן הלאה. מבחינת הדת ההינדואיסטית זהו הייצוג של האל וישנו שמגולם פעמים רבות בסיפורים כקרישנה והוא מייצג את הכוח המשמר בעולם. מיוצג באום על ידי ההברה השנייה, הצליל U.

ההרס מיוצג על ידי החלק שמזכיר קלשון. זאת מפני שהכל סופו להיהרס ולהסתיים. כך מחזור החיים וגלגל החיים יחזור על עצמו. המוות מבטיח את החיים, הסוף מבשר על התחלה חדשה. מבחינת הדת ההינדואיסטית זהו הייצוג של שיווה, האל ההורס. אולם זה הרס לא לשם חורבן וכליה אלא לשם התחלה מחדש. באום הוא מיוצג על ידי ההברה השלישית והאחרונה, הצליל M.

מנטרה אום

צליל האום מבוטא כ- AUM. בשפה האנגלית הוא נכתב עם שתי הברות, OM, אך למעשה מבטאים שלוש הברות למשך זמן רב ככל שניתן. נהוג לחזור על המנטרה שלוש פעמים כדי לייצג את הטרימורטי וגם כי לפי היוגה משולש הוא צורה יציבה ואיתנה.

משמעות המנטרה אום היא ביטוי לברהמה, המציאות השלמה, האולטימטיבית, האמת, הידע הנכון, היקום כולו ועקרונות הקוסמוס.

האום נחשב כמנטרה עתיקה ומקודשת. הוא חלק מסוג חשוב ביותר של מנטרות הנקראות ביג'ה מנטרה – כלומר מנטרת זרע שנשתלת בתודעה ובגוף למען צמיחת מרכיב מסוים בחיינו. האום שותל את הקשר הבריא והחזק שלנו לעצמנו ולעולם. קשר שמבוסס על אחיזה במציאות בלי אשליות. למשל גודל הבית שלי לא מבטא את האושר האמיתי שלי וכך גם לגבי מעמד חברתי או תארים אקדמיים. כלומר המהות חשובה מהקליפה.

מדיטציית אום

באחד מהטקסטים הקדומים ביותר, באחת מהאופנישדות העתיקות ביותר, נכתב: "תן לאדם למדוט אודות האום". כלומר תרגול מדיטציית אום נחשב לעתיק ביותר. מטרת התרגול היא להתמיר את השלילי לחיובי, להביא ריפוי והחלמה פיזית נפשית ורוחנית ולשפר את תחושת הרווחה הכללית של המתרגל.

יש מספר דרכים מומלצות ונהוגות לתרגל את מדיטציית האום:

שימוש בג'אפה מאלה-  הכוונה לשרשרת עם 108 חרוזים. יושבים בישיבה נוחה ואוחזים בשרשרת ביד ימין. מעבירים בין האצבעות חרוז אחר חרוז וכל פעם אומרים אום ארוך. לאחר שסיימנו את כל 108 החרוזים חוזרים על כך, אך הפעם אומרים את האום יותר בשקט. בפעם השלישית אומרים את האום בלב ללא צליל. המטרה של תרגול זה הוא להכניס את הצליל המרפא והמחזק לתוכנו.

מעגל שירת אום בירח מלא – אום הוא צליל היקום ונאמר שהצליל רוטט למרחק של 2 ק"מ ממקום השירה. כששרים אום בסנכרון עם ירח מלא אז יש האור הגדול שבתוך אפלת הלילה נכנס גם אל גופנו ואל נפשנו.

3 חזרות על מנטרת האום בתחילת או בסוף שיעור יוגה- החזרה על המנטרה אוספת ומכנסת את התודעה ומסנכרן אותנו עם ידיעה קדומה ובראשיתית של קשב ומיקוד.

איך לתרגל את האום:

שבו בישיבה נוחה והניחו יד על הטבור. שימו לב שהגב זקוף ושהכתפיים והפנים ללא מאמץ. שאפו ונישפו מהאף לעבר הבטן. הרגישו כיצד הבטן מתרחבת בשאיפה וכיצד היא שוקעת ברכות פנימה עם הנשיפה.

דמיינו שהבטן היא תיבת תהודה תלת ממדית והרגישו את ההתרחבות בשאיפה גם בצידי הגוף ובגב. בשאיפה הרגישו את ההתארכות של הגב כלפי מעלה. שימו לב לכך בעדינות וללא מאמץ ככל האפשר.

שאפו עמוק וכשהריאות מלאות התחילו לומר את הצליל אווווווווםםםםם. שימו לב להשאיר את הבטן משוחררת ורחבה כמו שהיא מלאה באוויר. כך האום שלכם יהיה ארוך יותר כי הבטן תהיה כמו תיבת תהודה. הקפידו לא להגיע למצב של מתח כדי להאריך את האום. הוא יתארך באופן טבעי עם ההתמדה.

שימו לב ששרירי הבטן פעילים אך שהכתפיים ושרירי הפנים נינוחים.

חיזרו על המנטרה 3 פעמים.

יתרונות בתרגול מנטרת אום ומדיטציית אום:

מערכת הנשימה: חיזוק הסרעפת, הרחבת הריאות ודרכי הנשימה.

שרירי הבטן: האום מפעיל את שריר הסרעפת, שריר הבטן שמחלק אותה באמצע למערכות הלב ריאה והעיכול. כמו כן תרגול האום מפעיל את שרירי הבאן ונותן לנו יותר שליטה ויציבה.

מערכת העיכול: תרגול קבוע עוזר לשליטה בסוגרי הקיבה ומקל במצבים של חומציות יתר ועליית מיצי הקיבה.

ריכוז ורוגע: החזרתיות והוויברציות עוזרות לנו להתמקד ולכוון את חוסר השקט שבתודעה שלנו. מה שנקרא במסורות הבודהיסטיות Monkey Mind. כלומר להרגיע ולאזן את החלק בתודעה שהוא כמו קופיף קטן, קופצני ותזזיתי.

מערכת החיסון: האום עוזר להחרבת כלי הנשימה ולניקוי הסינוסים. ניקוי מערכת הנשימה והרוגע מסייעים למערכת החיסון לעבוד ביתר יעילות.

מנטרת אום נוספת:

מנטרת אום נמה שיוויה- המשמעות של אום נמה שיוויה היא הלל לשיווה ולכוח שהורס ובורא מחדש. כוח זה יודע מתי לחדול מהדברים או להשמידם בשביל לחדש וליצור משהו אחר.

זוהי מנטרה חשובה בדת ההינדואיסטית וגם בשיוואיזם, דתם של אלו שמאמינים באל שיווה. יחד עם זאת חשוב לציין שאין זו מנטרה רק דתית אלא היא הזמנה להכניס כוחות מסוימים אל תוך חיינו.

סיכום

בנימה אישית, בהתחלה היה לי מאוד מביך לתרגל את מנטרת האום ובהמשך גם הובכתי ללמד אותה. אבל עם ההתמדה גיליתי את הקסם שבהוספת המנטרה לתרגול היוגה והמדיטציה. היא עוזרת לי ברגעים קשים וגם ברגעים שמחים. ממקדת ומארגנת את התודעה והגוף.

ואני מקווה שהידע אודות המשמעות שלה יעזור לכם לתרגל אותה ולהנות מהרווחים שלה לנשימה ולרווחה הפנימית שלנו.

שני הסתן מתרגלת יוגה למעלה מ-20 שנה, במגוון סגנונות ושיטות והתמחתה בביה"ס הבינלאומי ליוגה ומדיטציה בהוראה לאוכלוסיות שונות ובמצבי חיים משתנים.

שני הסתן 055-8895702 Shanihasten@gmail.com

 

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם