הבדלים בין סוגי יוגה- מדריך ליוגיסט המתחיל

כולנו שמענו על שיטות יוגה שונות- זרמים ביוגה שמבטאים גישות שונות. בהתחלה הכל נשמע כמו בליל בסנסקריט, אבל יש הבדלים בין סוגי יוגה שונים. יש שיטות דינאמיות, יש סוגים של יוגה שמדגישים שהייה בתנוחה, יש שמתרגלים בהן מספר קבוע של תנוחות ויש מגוונות יותר. במאמר זה אפרט וארחיב על סוגי היוגה יש ולמי מתאימה כל שיטה.

חשוב להדגיש כי כל סוגי היוגה למיניהן נועדו להביא את המתרגל למצב שנקרא 'סמדהי'. זה מצב של חיבור פנימי, שלווה, רוגע ושמחת חיים.

הסיבה שהתפתחו מסורות תרגול שונות היא בגלל שאנשים שונים זקוקים לדרכים שונות להגיע למצב זה. השיטות אמנם שונות אבל כמו שאומרים בזן בודהיזם: אצבעות שונות מצביעות אל אותו הירח ושבילים שונים מובילים אל אותה פסגת ההר.

יוגה סוגים:

תרגול היוגה הוא חשוב כשלעצמו, מתוך כל סוגי היוגה כל אחד ואחת מוצאים להם את הגישה/ שיטה שמתאימה להם יותר. לשאלה איזה סוגי יוגה יש התשובה תהיה 'המון'….אנחנו נציג בפניכם את השיטות העיקריות והמוכרות בישראל.

איינגר יוגה

היא שיטה הקרויה על שם מי שהפיץ אותה במערב, ב.ק.ס איינגר. בשיטה מתעכבים הרבה על דיוק של כל תנוחה יחד עם שהייה ממושכת תוך הקפדה רבה מצד המורה ומתן תיקונים רבים. יש בשיטה שימוש רב באביזרים כדוגמת קוביות ושמיכות כדי לאפשר למתאמן להגיע לתנוחה. היא מומלצת למי שרוצה תרגול איטי וקבוע עם הרבה תמיכה של אביזרים.

ביקראם יוגה

קרויה על שם מי שהפיץ אותה במערב, ביקראם צ'ודורי. בשיטה זו מתרגלים 26 תנוחות בלבד. התרגול מתבצע בסטודיו שמחומם ל41 מעלות צלסיוס ועם 40% לחות. זאת בשביל לדמות את תנאי התרגול למזג האוויר בדרום הודו. בשיטה זו החדר מלא מראות כי המורה כמעט ולא מתקן את המתאמנים והציפייה היא שהם יתקנו את עצמם. בתרגול זה מזיעים הרבה והוא יעיל בפתיחת מפרקים ושיפור גמישות. התרגול מתאים למי שלא מפריע להם החום הרב והתרגל מול מראות, כמו גם למי שרוצה לסמוך על עצמו בתיקון התנוחות.

האטה יוגה

נחשבת לשיטת התרגול הפיזי הקדומה ביותר, אולם חשוב להדגיש כי האופן בו היא מבוצעת כיום שונה מאוד ממקורותיה. מילולית המילה האטה היא כוח, כלומר שיטה של תרגולים פיזיים שמטרתם הגברת אנרגיית החיים, הפראנה. לשיטה יש מספר מקורות מרכזיים: הבודהה תאר שיטות לאימון שרירים עמוקים כדי לשלוט ברעב ובצמא. בהמשך נכללו בה נשימה ומדיטציה. במאה ה-15 נכתב הטקסט המשמעותי 'האטה יוגה פרדיפיקה' שמרחיב ומפרט על טכניקות תרגול נוספות.  אולם תוארו בו 33 תנוחות פיזיות בלבד ובהדרגה התרגול הפיזי הפך מרכזי יותר. כיום האטה יוגה מתאימה למי שמחפשים תרגול של מעט תנוחות קלאסיות בקצב איטי, רגוע ונינוח כך שמתאמן בכל גיל ובכל רמת כושר יכול לתרגל.

ויני יוגה

שיטה זו פותחה והופצה על ידי ט.ק.וו דסיקצ'ר, מורה הודי שהדגיש את המרכיבים ההוליסטיים והטיפוליים ביוגה. דסיקצ'אר הוא בנו של קרישנאמצ'אריה שנחשב כאבי היוגה המודרנית.  הצימוד 'ויני יוגה' מוזכר בסוטרות של פטנג'לי,  משמעותו 'להבדיל' 'להסתגל' ו'יישום נכון'.
השיטה מדגישה תרגול רך, חזרה על רצפים נינוחים ודגש על החוויה האישית של המתאמן והתאמה לצרכיו. השיטה מתאימה לאלו שמחפשים תרגול זורם אך רך ועדין.

אשטנגה יוגה

פותחה על ידי פטהבי ג'ויס במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20. פטהבי ג'ויס היה תלמידו של מי שנחשב אבי היוגה המודרנית, קרישנמצ'ריה. מילולית 'אשטנגה' היא שמונה והכוונה היא לכלול את שמונת אברי היוגה, כלומר את המרכיבים המרכזיים של היוגה כפי שהגדירם פטנג'לי בסוטרות (אסאנות, נשימה, ריכוז ועוד).
זו למעשה שיטה של סדרות קבועות בעלות עצימות עולה. השיטה שואפת לכך שהתלמיד יזכור בע"פ את הרצף והמורה רק ינחה מילולית ויספור את זמן השהייה בתנוחות ויתקן במידת הצורך. בשפה המקצועית התיקונים נקראים Adjustments.
האשטנגה יוגה מתאימה לאלו המחפשים תרגול מאוד דינמי ואינטנסיבי, חזרתי, קבוע ותובעני פיזית.

פאוור יוגה

הינה שיטה אינטנסיבית ודינמית כמו אשטנגה אולם הרצפים מגוונים ומשתנים. בתרגול מזיעים, זזים מהר ויש גיוון והתחדשות ברצפים שמעניקים כוח, גמישות ושיווי משקל.
השיטה פותחה על ידי מספר מורים שחקרו והעמיקו בטכניקת בניית הרצפים כך שנשמרו העקרונות המסורתיים יחד עם חידוש. בשיטה יש דגש רב על נשימה נכונה כדי למנוע עייפות ולהחזיק באותה עצימות לאורך האימון. השיטה מתאימה למי שאוהבים תרגול חזק, דינמי ומחפשים יצירתיות וגיוון ועדיין להשתמש בנשימה יוגית נכונה ובריאה.

שיבננדה יוגה

היא שיטה שמטרתה העיקרית לשמור על נאמנות למקורות הפילוסופיים שהם הכתבים הוודיים. לפי גישה זו יש לתחזק את חיוניות הגוף, אולם זו אינה המטרה הסופית או המרכזית. השיטה מקדמת 5 עקרונות: אסאנה, נשימה, מדיטציה, מנוחה\הרפיה וצמחונות. לפי שיטה זו בתרגול הפיזי יש לנוח בין התנוחות ומתרגלים 12 תנוחות בסדר קבוע ויש לשלוט בהן לפני שמוסיפים לתרגול תנוחות נוספות. התרגול נעים ומתאים למי שמחפשים המון רוגע יחד עם תנועה שאינה אינטנסיבית מידי.

ויניאסה יוגה

המשמעות המילולית של המילה ויניאסה היא לארגן בחוכמה דבר אחר דבר. למעשה הכוונה היא 'סדרה'. בפועל כשיטת תרגול הכוונה היא לתנועה זורמת המחברת בין תנוחה אחת לתנוחה הבאה באופן זורם כשהתנועה קשורה לנשימה.
בהתחלה ויניאסה התבססה על האשטאנגה ויניאסה עם שינויים לפי ראות המורה. אולם מורים המכירים את ידע האסאנות ומבינים את שיטת בניית הרצפים יכולים לבנות רצפים מורכבים השומרים על מקורות יוגיים קדומים. שיטה זו מתאימה לתלמידים הרוצים לחוות תרגול פיזי עוצמתי בעל מקורות יוגיים אמיתיים אבל גם מבינים את חשיבותו של תרגול מגוון ומשתנה.

קאלה ויניאסה

קאלה בסנסקריט היא אמנות. בסוטרות של פטנג'לי כמו גם בבהבגוד גיטה מצוין כי יוגה היא למעשה שילוב של ידע עם אמנות התרגול. השיטה מזקקת את ידע האסאנות והידע שהיה סודי על איך בונים רצפים.
הידע של קאלה יוגה משמש לבניית כוח, גמישות ושיווי משקל ברצפים יחודיים, יצירתיים עם נשימה נכונה ומרגיעה, תוך שמירה על קשר בלתי נפרד למקורות היוגה. כך שהתרגול הופך לא רק לאימון פיזי אלא לדרך חיים.
השיטה מתאימה למתאמנים בכל הרמות, ממתחילים ועד למורים ליוגה. זאת בגלל ההבנה העמוקה שיש למורים בשיטה זו על בניית רצפים כך שהם יכולים להתאים את האימון לצרכים שונים של מתרגלים שונים.

בריגהו יוגה

היא שיטת תרגול המדגישה את המדיטציה, האסטרולוגיה הוודית, שחרור מהגוף הפיזי, הרפואה ההודית איורוודה ואת מדע המתכות והמינרלים. שיטה זו מתבססת על כתבי הבריגהו- שאנגיטה שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. מטרתה היא השגת הטראנס המקודש ומציאת העצמי.

קונדליני יוגה

מבין שיטות היוגה הפיזיות קונדליני יוגה היא הרוחנית שבהן. היא נועדה להעיר ולהפעיל בגופנו את אנרגיית הקונדליני. אנרגיה זו משולה לנחשה הישנה בבסיס עמוד השדרה כשמטרת התרגול היא לעורר את אנרגיה זו ולהעלות אותה מעלה דרך הצ'אקרות לצ'אקרת הכתר לשם התעוררות רוחנית. לעיתים מקבילים את אנרגיה זו לזרימה מיטיבה של נוזל עמוד השדרה או לפעולה יעילה של עצב הואגוס היורד מהמוח לחזה ולבטן. עצב זה משתתף בפעולות המערכת הפרא-סימפתטית שהיא מערכת הרוגע.
הפעלת אנרגיית הקונדליני מייצרת אדם מלא חיות ואנרגיה. התרגול כולל תנועה ספירלית של עמוד השדרה, תרגילי נשימה, מדיטציה, שירת מנטרות וטכניקות של ניקוי, בסנסקריט הן נקראות קריות. השיטה מתאימה לאלו שאינם נרתעים משיח רוחני ברור והתייחסות עמוקה בעת התרגול הפיזי לקשר גוף-נפש.

 

לסיכום, בעת בחירת שיטת תרגול יש לשים לב למה חשוב עבורכם ולמה אתם זקוקים. מה שמתאים לחברים או לבני משפחה לא בהכרח יהיה התרגול המדויק עבורכם.

בנוסף חשוב לשים לב שהמורה איתו בחרתם להתאמן הוא מוסמך בשיטה אותה הוא מלמד. ההמלצה שלנו היא לשאול היכן המורה למד, מה היה היקף ההכשרה, מה ההתמחות שלו, כמה זמן הוא מתרגל יוגה ומה הגישה שלו לתרגול. אשמח לסייע לכם להגיע למורה המדויקת לכם כדי ליהנות מכל הטוב והשפע שיש ליוגה להעניק לכם, פיזית, רגשית, מנטלית ורוחנית.

שני הסתן מתרגלת יוגה למעלה מ-20 שנה, במגוון סגנונות ושיטות והתמחתה בביה"ס הבינלאומי ליוגה בהוראה לאוכלוסיות שונות בשיטות מגוונות, מיוגה תרפיה ועד פאוור יוגה.

שני הסתן 055-8895702 Shanihasten@gmail.com

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם