צ'אקרות ביוגה: להכיר את מרכזי האנרגיה של הגוף

 צ'אקרות הן מרכזים בגוף דרכן עוברות אנרגיה ותנועה, שנוצרות בגופנו. זו יכולה להיות בין אנרגיה עצבית, אנרגיית דם, עיכול, שתן או אנרגיה סימבולית.

משמעות המילה "צ'אקרה" בשפת הסנסקריט היא "גלגל" או "דיסק", דבר מה מעוגל שיש בו תנועה. כאשר לא מתקיימת בו תנועה, ייווצרו סטגנציה וקיפאון, שימנעו ממנו לבצע את תפקידו באופן מיטבי. במילים אחרות – ללא תנועה אין חיים.

צ'אקרות ביוגה הן חלק משמעותי בתרגול תנועה והרמוניה, פנימית וחיצונית. על פי תרגול היוגה המסורתי, ישנן 49 צ'אקרות שונות. הידע אודותן נשמר שנים רבות בסוד, והועבר ממורה לתלמיד. לאורך השנים על מנת להנגיש אותן, הן מוצגות לרוב כשבע צ'אקרות.

למעשה הן מרכזות תתי צ'אקרות בעלות מכנה משותף. ההפשטה נוצרה על מנת להקל על ההבנה של עקרונותיהן ועל השימוש בהן במהלך התרגול. כל צ'אקרה קשורה להיבטים רגשיים, רוחניים ופיזיים-אנטומיים שונים. מכאן שמה שמתואר במאמר זה הוא למעשה תמצות של ידע רחב ועמוק יותר הנלמד חלקו בקורס הבסיס למורים וחלק רק בקורס למורים בכירים.

 

1. צ'אקרת הבסיס/צ'אקרת השורש – Muladhara

צ'אקרה זו ממוקמת בבסיס עמוד השדרה, בעצם הזנב. התפקיד העיקרי שלה הוא לחבר בין האדם למציאות סביבו. הצ'אקרה משפיעה על יצרים שורשיים ומולדים כמו הישרדות ורבייה, וכן על החיוניות, היציבות והביטחון הפנימי. השפעתה הפיזית באה לידי ביטוי במערכת הדם, בכליות ובעמוד השדרה.

כאשר צ'אקרת הבסיס מאוזנת, האדם יחוש יציבות, חיבור למציאות ויהיה בעל נוכחות וכוח רצון. מבחינה פיזית הוא ישמור על משקל תקין ותזונה מאוזנת. במצב של חוסר איזון, ניתן יהיה להבחין בחוסר ביטחון ויציבות, פחדים והערכה עצמית ירודה. פיזית הדבר עלול להתבטא אנמיה, תת משקל או עודף משקל ועצירות.

 

2. צ’אקרת המין – Svadhishthana

הצ'אקרה ממוקמת מתחת לטבור, באזור האגן, הרחם ואיברי הרבייה. מבחינה פיזית היא אחראית על הכליות, שלפוחית השתן ואיברי המין, ומבחינה רגשית על היצירתיות, ההנאה והחשק המיני. היא משפיעה גם על תכונות כמו אומץ לב, כח, התלהבות, וגם פחד, אכזריות, קנאה ועצלנות.

כאשר הצ'אקרה מאוזנת, תתקיים תחושה של רוגע, חיוניות, גמישות, עומק רגשי, יצירתיות וחופש מיני ופיזי. כאשר אינה מאוזנת, יהיה מדובר באדם עצור, בעל קשיים ביצירת אינטימיות, ותחושת בידוד רגשית. עוד ניתן יהיה להבחין ביצירתיות מודחקת או רגשות כמו קנאה, אשמה ורכושנות. מבחינה פיזית ייתכן ויהיו כאבי גב כרוניים, בעיות במפרק הירך או דלקות תכופות בשלפוחית השתן.

 

3. צ’אקרת מקלעת השמש – Manipura

היא מכונה לעיתים צ'אקרת הבטן כי היא מייצגת איברים רבים בחלל הבטן.

היא ממוקמת מעל הטבור בין הצלעות לבטן, באזור הסרעפת. השפעתה הפיזית היא על איברים פנימיים כמו לבלב, כבד, טחול וכיס מרה, וכן על חלקים מסוימים במערכת העצבים. מהבחינה הרגשית יש לה השפעה על כוח הרצון, השליטה במהלך החיים ויכולת קבלת החלטות, וכן על רגשות שליליים כמו כעס, טינה, קנאה, שנאה, אשם וחרטה. בנוסף היא משפיעה על האיזון בין אופטימיות לפסימיות.

במצב מאוזן תתקיים אצל האדם תחושה של כח, עוצמה וביטחון. יהיו לו כח רצון חזק, איזון מנטאלי ובריאות טובה. במצב של חוסר איזון יהיה מדובר באדם בעל דימוי עצמי נמוך, רגשות אשם, קושי בקבלת החלטות ונטייה לדיכאון. פיזית ניתן יהיה לראות חוסר אנרגיה, חולשה, אלרגיות, תשישות מתמדת וכן בעיות בכבד ובמערכת העיכול.

 

4. צ'אקרת הלב – Anahata

הצ'אקרה ממוקמת באזור הלב, במרכז החזה, היא מהווה את מרכז הרגשות של הגוף. היא אחראית על תחושות כמו אהבה, חמלה וסימפטיה, ומחברת בין שלוש הצ'אקרות העליונות והשלוש הארציות. בנוסף היא אחראית על פתירת בעיות מודחקות והתמודדות עם פחדים. במישור הפיזי צ'אקרה זו שולטת על הלב, מחזור הדם ומערכת החיסון.

כאשר הצ'אקרה נמצאת באיזון, האדם יהיה אהוב ואוהב, אמפתי, בעל לב פתוח, פשטות וצניעות. בנוסף, הוא יהיה בעל איזון רגשי, סבלני ונותן אמון. לעומת זאת, במצב של חוסר איזון תיווצר תחושת בדידות והאדם יהיה תובעני, ביקורתי, קנאי ובעל לב קר. הדבר אופייני לאנשים נרקיסיסטים, שמרוכזים בעצמם. מהבחינה הפיזית עלולות להיווצר בעיות לב, בעיות נשימה או אלרגיות מרובות.

 

5. צ'אקרת הגרון – Vishuddha

הצ'אקרה נמצאת במרכז הגרון, ומשפיעה על התקשורת עם הסובבים אותנו ועם עצמנו, ברמת הגוף והנפש. היא אחראית על זה כושר ביטוי, היצירתיות, המקוריות, הכנות והפתיחות. היא קשורה גם ליכולת ראייה פנימית ויש הסבורים שגם לראיית הנסתר. מבחינה גופנית היא מתבטאת בגרון, במיתרי הקול, בבלוטת התריס וחילוף החומרים בגוף.

במצב מאוזן האדם יחוש רוגע, יהיה אמיתי וכן, בעל יכולת גבוהה של תקשורת, הקשבה וביטוי עצמי. כאשר מתקיים חוסר איזון של הצ'אקרה, ניתן יהיה לראות ביישנות, קול חלש, פחד לדבר או לחילופין קולניות, קושי בהקשבה וכן שקרים ושחצנות. פיזית ייתכנו כאבי גרון וצרידות.

 

6. צ'אקרת העין השלישית – Ajna

צ'אקרה זו ממוקמת באמצע המצח, בין העיניים. האחריות העיקרית שלה היא על כוח המחשבה, הזיכרון, האינטואיציה וראיית הנולד, וכן על החיבור והאיזון ביניהם לבין ההיגיון והלוגיקה. במישור הפיזי יש לה השפעה על הראייה, מערכת האף והאוזניים, חום הגוף וכאבי ראש. היא קשורה גם לבעיות שינה וחלומות.

כאשר צ'אקרת העין השלישית מאוזנת, היא תעניק לאדם תחושה של מיקוד, איזון, חיבור רוחני חזק, מוסריות ומצב רוח עליז. הוא יהיה בעל אינטואיציה גבוהה, יבחין בין אמת לשקר וישתחרר בקלות מפחדים. במצב הפוך, ניתן יהיה להבחין במצבי רוח משתנים, חלימה בהקיץ, דעת מוסחת, קושי בקבלת החלטות.

 

7. צ'אקרת הכתר – Sahasrara

התפקיד העיקרי של צ'אקרה זו הוא יצירת חיבור לאלוהות ולאנרגיות האחראיות על הקיום. היא משפיעה על חוויית האהבה, האינטואיציה, היכולת הטלפתית ועל יכולת הריכוז. במישור הפיזי היא משפיעה על אזור המוח והכליות, וכם על תפקוד מערכת העצבים.

כאשר הצ'אקרה במצב מאוזן, האדם ירגיש בר מזל ורוחני, בעל תחושת אחדות וראש פתוח. הוא יהיה אדם שלו, קשור ליקום סביבו ובעל מערכת עצבים מאוזנת. במצב של חוסר איזון הוא עלול לחוות חרדות, בעיות זיכרון ולמידה, תחושת ריקנות, אובדן דרך ואמונה. בנוסף הוא יהיה בעל נטייה לחומרנות ולצרכנות עודפת.

 

קאלה יוגה – קורס מעמיק להכשרת מורים

כאשר עובדים עם הצ'אקרות באמצעות תרגול יוגה פיזי של אסאנות ורצפים, עשויה להיות לכך השפעה עמוקה על הרווחה הפיזית, הנפשית והרגשית שלנו.

מודעות והיכרות עם הצ'אקרות מסייעת לזרימת האנרגיה, יוצרת חיוניות, תומכת בבריאות הגופנית והנפשית, מגבירה את הבהירות והמיקוד המנטאלי.

 בנוסף היא מאפשרת קשר רוחני עמוק ומודעות עצמית גבוהה. בקורס המורים של קאלה יוגה, תוכלו להעמיק בעבודה עם הצ'אקרות השונות, על מנת לפתוח אותן ולשחרר חסימות, וללמוד כיצד הן יכולות לסייע לכל תלמיד, וכמובן גם לכם.

נשמח להכיר ולתת פרטים נוספים 055-8895702

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם