קורס יוגה נשית – חיזוק התמודדות עם אתגרים בעזרת יוגה

היוגה היא דרך רוחנית בת אלפי שנים, שתחילתה בתת היבשת הודו, היא משלבת בתוכה מספר גישות פילוסופיות וטכניקות לצמיחה רוחנית ואישית, היוגה דוגלת בהקשבה עמוקה לאדם ואיחוד שלו עם הטבע והסביבה. מרבית מתרגלי היוגה היו בעבר גברים ולפיכך פיתוח ושכלול שיטות התרגול הופנו בעיקר לגברים. הגעתה למערב בסוף המאה התשע עשרה, גרם לפיתוח של עשרות מתודות וזרמים שונים. אחת האסכולות החשובות כיום היא היוגה הנשית המותאמת לנשים ומלווה אותן בשלבים שונים של חייהן (בתקופת המחזור החודשי, כהכנה להיריון ובתקופת ההיריון, לאחר הלידה, גיל המעבר ולאחריו). היוגה הנשית עוזרת לנשים לעשות שינויים מהותיים בחייהן על ידי מודעות גבוהה יותר לגופן והקשבה יומיומית לשדרים ולמסרים המגיעים ממנו.

יוגה כהכנה להיריון

יוגה נשית שמה דגש ספציפי על התהליכים שעוברים על גוף האישה, למשל בזמן הביוץ, התרגול י יהיה דינמי ואינטנסיבי ומותאם לאנרגיה הגבוהה שיש לאישה. בזמן תקופת הווסת, על התרגול להיות רך יותר, עדין ותומך בתהליכים הטבעיים של הגוף. כמו כן יש התאמות מיוחדות בזמן ניסיונות להיכנס להריון. סדרת תרגילים ותנוחות המייצרים רוגע, שלווה ומבחינה פיזית תומכים בחיזוק רצפת האגן ושמירה עליו ועל הגב התחתון. אנחנו נתרגל ביחד, נשימות ותנוחות שעוזרות בהסדרת הפעילות ההורמונלית.

תרגול יוגה נשית להיריון ולאחר לידה

התרגול מותאם לשלבים השונים של ההיריון ומחבר את האישה לגופה ולשינויים המתרחשים בו. התקופות של ההיריון וגם לאחר לידה, הן כנראה התקופות המאתגרות ביותר אצל נשים רבות. במשך מספר חודשים חלים שינויים משמעותיים: שינויים הורמונליים, גופך משתנה ומצבי התודעה והרגש מתחלפים. תנוחות היוגה המותאמות לתקופת ההיריון מחזקות את רצפת האגן, את עמוד השדרה ועוזרות להפוך את תקופת ההיריון לקלה יותר. תרגול היוגה משתנה במהלך חודשי ההיריון. בראשיתו התרגול מתרכז בתנוחות הרחבת האגן, על מערכת השרירים שיוצרות מרחב בתוך הרחם ומעודדת זרימת דם טובה לעובר. המשך האימונים עובד על הרגעה ונשימות נכונות, התרגול עוזר להתגבר על עייפות עליה מדווחות נשים רבות ועוזר לאישה להתמודד יחד עם נשים נוספות הנמצאות בשלבים דומים של ההיריון.

יוגה נשית בזמן המחזור החודשי

יוגה נשית שמה דגש על התהליכים שעוברים על גוף האישה. למשל בזמן הביוץ התרגול יכול להיות דינמי ואינטנסיבי ומותאם לאנרגיה הגבוהה שיש לאישה. בזמן הווסת על התרגול להיות רך יותר, עדין ותומך בתהליך הטבעי של הגוף. ביוגה נשית, האישה מבינה יותר טוב את הקשר ההדוק בין האופן בו היא נושמת למצב הבריאותי והנפשי שלה, יש זיקה בין נשימה נכונה לתפקוד פורה יומיומי. בנוסף התרגול מסייע ואף יכול למנוע כאבים בזמן הווסת.

יוגה בגיל המעבר והחשק המיני

בעת שינויים הורמונליים בגיל המעבר, יש לבצע התאמות בתרגול היוגה. יוגה נשית נכונה יכולה לסייע בשמירה על בריאות האישה, בהתמודדות עם גלי החום, ההזעה והשינויים באנרגיה ובחשק המיני. נשים רבות מגיעות לגיל המעבר עם תופעות של מוגבלות בתנועה, חוסר גמישות ואף כאבים בתנועות מסוימות. חלק מהסימפטומים הם כתוצאה של ירידת הורמון האסטרוגן ובריחת סידן מהעצמות. ליוגה נשית יש כלים על מנת להתמודד עם התופעות הללו, לחזק את האיברים והשרירים בגוף החיוניים לתפקוד. בעזרת הפעלה וחיזוק נכון של אזור רצפת האגן, מצליחות נשים רבות להפחית ואף להעלים לחלוטין בעיות שונות כגון: צניחת שלפוחית השתן והרחם, דליפות שתן, אי שליטה על סוגרים, כאבים כרוניים באזור  הגב התחתון, האגן ועוד. זאת היא תקופה נפלאה לתרגולי מדיטציה יחד עם אימון גופני שתומך בחיזוק וייצוב הגוף בתקופה חשובה זו.

היוגה הנשית היא סביבה בטוחה ונעימה לשתף, לחלוק ולהתייעץ. ככל שתספרי יותר על תחושותייך ומצבך הגופני והנפשי, הכלים היוגיים, הפיזיים, הנפשיים והרוחניים יוכלו לשרת אותך ואת צרכייך טוב יותר. כאשר אנו מאזינות לעצמנו יותר, אנחנו הופכות קשובות: למחזור החודשי, לנשימה שלנו, לגוף ולצרכים הבסיסיים  והעמוקים של הנפש והגוף  – הקשבה פנימית עוזרת לנו גם להקשיב טוב יותר לסובבים אותנו, למשפחה הגרעינית, המורחבת, לחברות ולכל מי שסובב אותנו.

מתי מתקיימת קבוצה של יוגה נשית?

הקבוצה של ימי שלישי בבוקר היא קבוצה נשית, מגיעות נשים מכל הגילאים והקבוצה חזקה ותומכת.

מי מעביר את התרגולים?

תרגולי היוגה הנשית מועברים ע"י שני הסתן. מדריכה ומורה בעלת עשרים שנות ניסיון. מורה מוסמכת של הוראת היוגה לקאלה יוגה ופאוור יוגה , מכשירה מורים ליוגה מטעם Yoga Alliance Professionals ואמא לשני בנים.

מעוניינת לשמוע עוד על יוגה נשית? מוזמנת לפנות אליי אשמח להכיר ולשוחח, ניתן להתקשר אליי בטלפון: 055-889-5702 או צרו קשר כאן.

אהבתם? מוזמנים לשתף

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם